top of page
Search
  • Writer's pictureduniusedu

Bu sene okula başlamasak mı?

ABD'de üniversiteler bu sonbaharda öğrencilerinin sağlıklı bir şekilde öğrenime devam etmesi için planlar yapmaya devam ediyorlar. Kararını duyuran okullar var, ancak bunların azınlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

Kuzey Amerika'nın en büyük devlet üniversitesi sistemlerinden biri olan California State üniversite grubu, 2020 öğretim yılına doğrudan uzaktan eğitimle başlayacağını duyurdu. Salgın açısından California'da işler birçok eyalete göre daha iyi gitse de, 30000-40000 kişilik üniversite kampüslerini bulaşı riskini azaltacak şekilde düzenlemek gerçekten çok zor görünüyor. Bununla beraber mesela Purdue University, kampüsü öğrencilere açacağını ilan etti. Güvenliği sağlamak ve salgının olası bir ikinci atağının etkilerini hafifletmek için de dönemlerin takvimini değiştirdi.

Bütün bu belirsizliklerden en çok etkilenenler bu sene kabul edilmiş ve okula başlayacak öğrenciler. Hele uluslararası öğrencilerin vize ve seyahat gereklerini de dikkate alırsak, en zor karar onlarınki olacak.

The Wall Street Journal raporlarına göre Google'da 'Gap Year' (okula ara) kelimesi araması Nisan ayının son haftasında %180 artmış. Maguire Associates’in 6700 öğrenci ve veli üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, bu sene öğrencilerin %12’si ara almayı düşünüyor. Bu rakam uluslararası öğrencilerde %30’a kadar yükseliyor.

'Gap Year' aslında öğrencilerin yıllardır değerlendirdiği bir seçenek: Bir yıllık, altı aylık, üç aylık bir ara... Liseyi bitiren öğrenciler üniversite birinci sınıfa başlamadan kendilerini keşfetmek, kişiliklerini geliştirmek, değişik tecrübeler yaşamak için kabul edildikleri üniversitedeki kayıtlarını donduruyorlar. Tabii bir yandan böyle bir ara öğrencilerin en azından %3'ünün hayallerini süslese de hayatın gerçekleri hepsine bu şansı vermiyor. COVID-19 salgını öncesinde, ara vermek genelde konuşulan ama olanaksızlıklar yüzünden vazgeçilen bir kavram olarak kalıyordu çünkü engeller var:

  • Öncelikle böyle boş bir zaman geçirmek için finansal güç gerekiyor.

  • Üniversiteler kayıt dondurma hakkını doğrudan vermiyorlar. Başvurmak gerekiyor.

  • Üniversiteler kayıt dondurma işlemini gerçekleştirmek için bazen çok zor koşullar oluşturuyorlar, bazen de detaylıca hazırlanmış bir alternatif etkinlikler planı istiyorlar.

  • Kayıt dondurma kontenjanları genellikle sınırlı. Okulu anlamlı işler yapacağınıza ikna etmeniz gerekiyor.

  • Kayıt dondurmayı kabul eden okul, önerdiği burs haklarını da dondurmak konusunda aynı derecede gönüllü olmayabiliyor.

O zaman tabii bir başka alternatif de var. Bu sene okula ara. Ve seneye yeniden başvurma. Aynı başvuru çilesi yeniden.


Peki 2020-2021 öğretim yılında verilecek 'Gap Year' kararı ne kadar anlamlı?

Öncelikle böyle bir duruş zamanını anlamlı hale getirmek için neler yapılabilir onu konuşalım.


* Seyahat etmek, uzak ülkelerde gönüllü işler yapmak ara yıllarda en çok tercih edilen etkinlikler arasında. Elbette bu türlü faaliyetler çok zenginleştirici olacaktır.

…Ama pandemi yılında seyahat olanakları bu kadar kısıtlıyken ve bunca sağlık tehlikesi arasında, seyahat içeren uzun vadeli planlar yapmak neredeyse imkansız görünüyor. Paralar yetse bile.


* Kabul edildiğiniz bölümle veya ilgilendiğiniz herhangi konuda staj yapmak, yeniden okula başlamadan önce, hem iş dünyasını gözlemlemek hem de deneyim kazanmak açısından faydalı olacaktır.

...Ama pandemi yılında hem sağlık gerekçeleri, hem de işsizliğin çok artmış olması, yeni lise mezunlarının bu tür olanaklara ulaşımını zorlaştıracaktır diye düşünüyoruz.


* Gönüllü işlerde çalışmak bir alternatif olabilir. Bu sene salgın sonrası tekrar normalleşme sürecinde yaratıcı öğrenciler kendilerini faydalı hale getirmek için fırsatlar yaratabilirler. Yapılacak çok şey var. Herkes katkıda bulunabilir.

… Ama bu fırsatlar da sokağa çıkma yasakları, evde kal emirlerini, ve sağlık kurallarının izin verdiği bir alan içinde sınırlı kalacak gibi görünüyor. 20 yaşından gençler sokağa bile çıkamıyorlar.


* Uzaktan dersler alınabilir. Şu anda internette inanılmaz güzellikte, hem de ücretsiz, kaynaklar var. En prestijli üniversiteler, en popüler derslerini kullanıma açtılar.

... Ama zaten ara vermemizin en önemli sebebi uzaktan eğitim ihtimali değil mi? Bu aldığımız dersleri genelde kredi olarak kullanamayacağız çünkü kayıt dondurma kuralları ile çelişecek. Eğer kayıt dondurmadan ara verildiyse, ayrıca dikkatli olmak lazım ki alınan dersler dolayısıyla ilk yıl öğrencisi olarak yeniden başvurma şansını kaybetmeyelim.


* Yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak çalışmak iyi bir fikir olabilir. Çalışmak her zaman, herkesi geliştirir

...Ama her yerde işsizlik oranları yükseldikçe yükseliyor. İş bulmak o kadar kolay olmayabilir.


Başta da söylediğimiz gibi üniversiteler yaz boyunca bütün kaynaklarını bu sene etkin bir öğretimin yollarını aramakla geçirecekler. Mali kaygılarını da dikkate alırsak, açılmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar. Ama uluslararası öğrencilerin bir de vize almaları lazım. Uçmaları lazım. Üniversiteler işte böyle durumlarda, kayıt dondurma prosesleri konusunda çok daha anlayışlı ve verici olacaklardır.


Biz öğrencilerimize kabul edildikleri ve seçtikleri okulun planlarını sıkı takip etmelerini, kayıt dondurmayı ancak zorunlu kaldıklarında bir alternatif olarak düşünmelerini ve bu sene uzaktan da olsa, seçtikleri okullara başlamalarını tavsiye ediyoruz.20 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page